حقیقت لازمه سینما است

به گزارش اروم نیوز،این بازیگر در گفتگویی اظهار داشت: از وجود جشنواره سینماحقیقت خوشحالم. من همیشه از درک تفاوت بین واقعیت و حقیقت عاجز بودم. فقط یک چیز را می دانم. واقعیت را می‌بینیم اما حقیقت را باید بخواهیم که ببینیم. یکی از دریچه‌هایی که از آن می‌شود بخواهیم و ببینیم، جشنواره سینماحقیقت است.

http://parsinews.ir/media/69afb05f2475fb94733c3bd2776fc479.jpg

حسینی افزود: در حقیقت من یکی از وجوه اصلی سینما را بخش مستند آن می‌دانم، چون از نظر تاثیرگذاری نه تنها از سینمای داستانی کم ندارد، بلکه به مراتب در خیلی از جاها موفق‌تر از فیلم‌های داستانی ظاهر می‌شود. علاقه من به فیلم مستند باعث شد وقتی فهمیدم هفتمین دوره جشنواره سینماحقیقت نزدیک است، احساس کنم که باید تلاشی کنیم تا آگاهی‌رسانی لازم انجام شود و بخش وسیع‌تری از جامعه از این جشنواره استقبال کنند.

این بازیگر سینما درخصوص علاقه‌اش به سینمای مستند تصریح کرد: جواب خیلی از سوالات ذهنی من ممکن است در این فیلم‌های مستند وجود داشته باشد؛ چون ما در فیلم مستند با حقیقت طرف هستیم. دوربینی رفته و حقیقتی از زندگی‌ها، محیط و شرایط مختلف را به تصویر کشیده. دیگر آن تصاویر ساختگی نیستند و این ارزش صد چندانی به این هنر می دهد.

وی تاکید کرد: وقتی نام مستند می‌آید، اولین چیزی که در ذهن عموم تداعی می‌شود حیاط وحش و اکوسیستم است. من هم وقتی نوجوان بودم، مستند را با فیلم‌هایی از حیوانات و طبیعت شناختم و بعدها با گونه‌های دیگر آن آشنا شدم و علاقه‌ام به این نوع سینما بیشتر شد؛ اما هنوز هم به مستندهای زیست محیطی و تاریخی علاقه زیادی دارم.

شهاب حسینی پیرامون سرمنشاء سینمای مستند و داستانی هم گفت: به قول حسین محجوب، سینما، دروغی است که به صداقت احتیاج دارد! من این جمله را قبول دارم. حقیقت لازمه سینما است. میزان واقع انگاری قصه‌ای که در فیلم سینمایی پیش می‌رود نشان می‌دهد که سینما ریشه در مستند دارد. هر داستانی بر اساس یک زندگی یا شرایط حقیقی شکل گرفته است. من به تخیل صرف اعتقاد ندارم. به نظرم تخیل هم ریشه در حقیقت دارد. برای همین معتقدم سینمای مستند و سینمای داستانی سرمنشا مشترکی دارد. برای همین هم یک ربط ازلی به یکدیگر دارند. خوشبختانه الان نسبت به گذشته گرایش‌ها به این شاخه از سینما بیشتر شده، ولی متاسفانه رسانه ملی به طور جدی به مقوله مستند زیاد نمی‌پردازد. در حالی که در خارج از کشور شبکه هایی وجود دارد که فقط به مستند می‌پردازند و این باعث شده مردم به سینمای مستند بیشتر از قبل علاقه‌مند شوند. تلویزیون ما هم می‌تواند این روند را پیش بگیرد و جایگاه سینمای مستند را آنطور که در شان آن هست بالا ببرد.

شهاب حسینی در پایان، پیرامون اثرگذاری جشنواره بین المللی سینماحقیقت نیز گفت: این جشنواره باعث می‌شود دیدگاه عموم به سینمای مستند تغییر کند و بیشتر از این سینما استقبال شود. چند وقت پیش دو فیلم مستند را درباره طبیعت ایران همزمان با هم دیدم؛ یکی از آنها را ایرانی‌ها و دیگری را یک گروه مستندساز حرفه‌ای از خارج ایران ساخته بودند. طبیعت ایران در فیلم دوم بسیار متفاوت با مستند خودمان دیده می‌شد. تصویر، رنگ، زیبایی شناسی و همه چیز آن از لحاظ ساختار متفاوت بود. شات‌هایی از طبیعت ایران نشان می‌داد که بیننده باورش نمی‌شد که چنین مناظری در ایران وجود دارد. ولی مستند داخلی که از طبیعت ایران تهیه شده بود، صرفا تصویرهای گزارشی بود و خیلی از معیارهای زیبایی شناسی یک فیلم مثل نور خوب، قاب‌بندی‌های درست و... در آن رعایت نشده بود. کاملا مشخص بود که یک فیلم سفارشی برای تلویزیون بوده نه یک اثر هنری در قالب مستند. روایت فقط مختص سینمای داستانی نیست. فیلم‌های مستند هم یک خط روایی دارند و باید این مساله در فیلم لحاظ شود.

گفتنی است: هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت با شعار «حقیقت بهترین راهنماست»، تا روز 26 آذرماه 92 در سینما فلسطین و سینما سپیده برپا خواهد بود.

*******

هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت از دیروز (19 آذرماه) و با گردهمایی اهالی سینمای مستند در سینما فلسطین آغاز بکار کرد که در روز نخست این رویداد، چهره‌هایی چون: محمدرضا مقدسیان، سیّدمحمدمهدی طباطبائی نژاد، محمد آفریده، جعفر صانعی مقدم، مرتضی رزاق کریمی، حبیب ایل بیگی، اُرد عطارپور، فرید فرخنده کیش، پدرام اکبری، محسن عبدالوهاب، منوچهر مشیری، اُرد زند، حسین طاهری، حبیب احمدزاده، ناهید رضایی، علیرضا داودنژاد، شهرام درخشان، پیروز کلانتری، کیوان علیمحمدی، ناصر صفاریان، رهبر قنبری، بایرام فضلی، جهانگیر الماسی، عبدالله اسفندیاری، مرتضی ندایی، صفر حقدادف، نصیر سعیدف (مدیر تاجیک فیلم)، مهدی نادری، تورج اصلانی، حمید دهقانپور، محمود یارمحمدلو، روانبخش صادقی، سعید توکلیان، محمدعلی صفورا، وحید نصیریان، حسن فتحی، کاوه بهرامی مقدم، حسن نقاشی، امیر لطفیان، آرش رصافی، پژمان مظاهری پور، رحیم مرتضی وند، مرتضی شاملی، محسن خان جهانی، بابک بهداد، شاپور عظیمی، شاهین امین، الهام حسین زاده، عباس امینی، محسن استادعلی، محمدحسن دامن زن، سیّدرضا رضوی، بهروز فرجی، مسعود سفلایی، مرتضی پایه شناس، محمد احسانی، مصطفی شیری، عباس روزبهانی، ابوالفضل کریمی اصل، امید عبدالهی، محمدرضا باباگلی، هادی آفریده، فرحناز شریفی، ناهید حسن زاده، هوشنگ میرزایی، فرشاد افشین پور و... حضور داشتند. 

********

هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت که از دیروز (سه‌شنبه 19 آذرماه) آغار به‌کار کرده از پوشش گسترده تلویزیونی برخوردار است.

شبکه‌های یک، دو، چهار و مستند با تهیه ویژه برنامه‌هایی، اقدام به پخش برنامه‌های مختلفی از مراحل برپایی هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت کردند که زمان آن به این شرح است:

- شبکه یک (به تهیه کنندگی محمد حمیدی مقدم): عصر هر روز ساعت 18

- شبکه دو (به تهیه کنندگی علی مهام): پنجشنبه ساعت 16:30 تا 17، شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هفته آینده ساعت 18:30 تا 19

- شبکه چهار (به تهیه کنندگی رضا خوشدل): عصر هر روز ساعت 18:30

- شبکه مستند (به تهیه کنندگی محمد هوشمند): هر شب ساعت 23

ضمن اینکه شبکه پرس تی وی مستند، سحر و جام جم نیز با تهیه ویژه برنامه‌هایی، این رویداد مهم سینمای مستند ایران را پوشش داده‌اند که در ساعات مختلف از این شبکه‌ها پخش می‌شود.

/ 1 نظر / 5 بازدید
مرضیه

سلام ممنون از گزارش تون