سریال «شوق پرواز» از نگاه کارگردان و بازیگران آن

یدالله صمدی، کارگردان سریال«شوق پرواز» که به زندگی شهید بابایی می‌پردازد، گفت: زمانی که ساخت سریال«شوق پرواز» با موضوع زندگی شهید خلبان عباس بابایی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به بنده پیشنهاد شد، احساس کردم از طرف این شهید دعوت به این کار شده‌ام.


«یدالله صمدی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: فیلم‌هایی که در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ساخته شده به دلیل اینکه در آنها مبالغه شده است، نتوانسته اهداف و آرمان‌های شهدا را به طور شایسته به مردم نشان دهد.
وی ادامه داد: دوران زندگی شهدا، رزمندگان و ایثارگران سراسر پند و عبرت است و اگر در ساخت فیلم زندگی آنها مبالغه شود باور آن برای مردم سخت خواهد شد.
صمدی تصریح کرد: تا به حال فیلم‌های زیادی با موضوع کمدی، تاریخی و روانشناختی ساخته‌ام ولی زمانی که ساخت فیلم «شوق پرواز» با موضوع زندگی شهید خلبان عباس بابایی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به بنده پیشنهاد شد احساس کردم از طرف این شهید دعوت به این کار شدم.

**ستاره اسکندری:

جان خود را برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید فدا کنیم
«ستاره اسکندری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: هرچه زندگی شهدا به طور واقعی و شایسته به مردم نشان داده شود، آنهایی که در خانواده خود شهید ندارند و این حس را لمس نکرده‌اند، ارتباط و احترام بیشتری به شهدا و خانواده آنها می‌گذارند.
وی ادامه داد: هر کسی که برای سرافرازی ایران جان خود را فدا کرده است، قابل احترام و ستایش است. متأسفانه در برخی از مناطق جنوبی کشور شاهد هستیم، خانواده‌ کسانی که عزیزانشان را در راه اسلام و انقلاب از دست داده‌اند، به طور شایسته رسیدگی نمی‌شوند.
اسکندری تصریح کرد: رسانه ملی با برنامه‌های مختلف برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید ذهن مردم را با مقام والای شهدا درگیر کند و با نشان دادن قصه‌های واقعی از زندگی آنها ارتباط و همدلی را بین خانواده شهدا و سایر مردم به وجود آورد.

**مینا جعفرزاده:
عظمت فرهنگ ایثار و شهادت به مردم باید نشان داده شود
«مینا جعفرزاده» یکی از بازیگران این سریال نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: ملت ایران به شهدا که برای سرافرازی و سربلندی ایران جان و مال خود را فدا کردند، احساس دین می‌کنند و هر اقدامی که برای رضایتمندی آنها لازم باشد، انجام خواهند داد.
وی با اشاره به ساخت فیلم‌های سینمایی با موضوع دفاع مقدس گفت: ساخت این‌گونه فیلم‌ها عِرق وطن پرستی و ایرانی بودن هر بیننده را تحریک می‌کند و موجب می‌شود هر ایرانی با تمام وجود تمام تلاش خود را برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به کارگیرد.
جعفر زاده تصریح کرد: رزمندگانی که برای دفاع از خاک ایران که مادر اولشان است از همه چیز خود گذشتند قابل تقدیس هستند و ملت ایران با گام برداشتن در راه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید دین خود را به شهدا ادا کنند.
این بازیگر سینما و تلویزیون بیان کرد: وظیفه هر ایرانی خصوصاً مسئولان نظام است که بیش از بیش به خانواده شهدا که فرزندان خود را به طور شایسته بزرگ کرده‌اند و آنها را برای حفظ انقلاب و حکومت اسلامی به جبهه‌ها فرستادند، اهمیت دهد و برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تمام تلاش خود را به کار گیرد.
به گزارش فارس، سریال شوق پرواز با موضوع زندگی‌نامه سردار خلبان عباس بابایی به کارگردانی یدالله صمدی و با حضور خانواده شهید بابایی در شهر قزوین کلید خورده است.
عباس بابایی معاون عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که 15مرداد سال 1366 به هنگام بازگشت از یک مأموریت برون‌مرزی، هدف گلوله ضدهوایی قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نایل شد.
بنابراین گزارش، این مجموعه تلویزیونی به همت مؤسسه فرهنگی هنری شاهد و در 13 قسمت 45 دقیقه‌ای برای شبکه دوم ساخته می‌شود.
بر اساس این گزارش، لوکیشن‌های این مجموعه در شهرهای قزوین، اصفهان، دزفول، بوشهر، مکه مکرمه و یک کشور اروپایی خواهد بود.
فرهاد توحیدی، مهدی محمد نژادیان و حسین تراب‌نژاد فیلمنامه اثر را بر پایه زندگی واقعی شهید عباس بابایی نوشته‌اند.
از عوامل این پروژه می‌توان به طراح صحنه:اصغر نجات امینی،طراح گریم:سعید ملکان،برنامه‌ریز:برزو نیک‌نژاد،مدیر تولید:مجید بابایی، برنامه‌ریز: سعید مترصد، طراح صحنه و لباس: اصغر نژادیان، فیلمبردار: حسن پویا اشاره کرد.
سرلشکر خلبان «عباس بابایی» در سال 1329، در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود. دوره ابتدایی و متوسطه را در همان شهر به تحصیل پرداخت و در سال 1348، به دانشکده خلبانی نیروی هوایی راه یافت و پس از گذراندن دوره آموزش مقدماتی، برای تکمیل دوره به آمریکا اعزام شد. پس از بازگشت به اصفهان رفت وبا اوج گیری مبارزات علیه نظام ستمشاهی، به عنوان یکی از پرسنل انقلابی نیروی هوایی، در جمع دیگر افراد متعهد ارتش به میدان مبارزه وارد شد. شهید بابایی، با کفایت، لیاقت و تعهد بی‌پایانی که در زمان تصدی فرماندهی پایگاه اصفهان از خود نشان داد، در تاریخ ١٣۶٢/٩/٩ با ارتقاء به درجه سرهنگی به سمت معاون عملیات نیروی هوایی منصوب و به تهران منتقل شد. در تاریخ١٣۶۶/٢/٨ ، به درجه سرتیپی مفتخر شد. تیمسار بابایی معاون عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، صبح روز پانزدهم مرداد ماه سال١٣۶۶، به هنگام بازگشت از یک مأموریت برون مرزی، هدف گلوله ضدهوایی قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

در این سریال شهاب حسینی بازیگر خوب سینما و تلویزیون کشورمانایفاگر نقش سرلشکر خلبان «عباس بابایی» رابه عهده دارند

/ 1 نظر / 6 بازدید
رعنا

تا امروز ساعت های زیادی را به مطالعه ی باورهای پاک و عمیق سید شهاب حسینی گذرانده ام. باورهایی که او را چهره ای متفاوت کرده است. و حالا چه قدر باید خوشحال باشم از اینکه بعضی از این باورهای پاک را به طرز خالصانه ای از زبان کسانی می شنوم که هرگز نشنیده بودم. ممنونم گزارش جالبی بود با چنین باورهایی در پشت صحنه، باید کار دل نشینی از آب درآمده باشد...